Eğitimin Ekonomik Yolu

Eğitimin Ekonomik Yolu

Eğitimin Ekonomik Yolu

 

Ukrayna gerek üniversite eğitimi ve gerekse dil eğitimi için en ekonomik seçeneklerden biridir. Ukrayna’da eğitim, konaklama, sosyal giderler ülkemizdeki ailelerin karşılayabilecekleri ölçüdedir. Hatta Türkiye’deki bazı üniversitelerde okumaktan daha uygun fiyatlara eğitim sağlanabilir.

 

Üniversite Eğitimleri

 

Halkının neredeyse tamamının okur yazar olduğu ülkede, eğitime verilen önem üst düzeydedir. Bu önem onların üniversite eğitimi alan öğrencilerini Avrupa Birliği ve Türkiye’de pek çok dalda denklik belgesi ile kanıtlanmıştır.

 

Ukrayna Üniversitelerinde eğitim almak için ÖSS şartı aranmamaktadır. Sadece lise diploması ile başvuru yapılabilir. Ancak lise diploma notunun 3’ün üzerinde olması beklenmektedir. Ayrıca mes-lek programlarının dilinin Ukraynaca ve Rusça olduğu düşünülerek bu dillerden en az birinin bilinmesi gerekmektedir. Bu nedenle de Ukrayna üniversitelerinde okuyacak olan bir öğrenci öncelikle Rusça ya da Ukraynaca öğrenmek için ukraynada dil kursu veren bir kurumdan belgesini almalıdır.

 

Dil Kursları

 

Elbette dil kurslarına sadece üniversite okumak isteyenler değil her yaştan ve her meslek grubundan kişiler de katılmaktadır. Bu katılımcılar Ukrayna dil kursu programlarına katılarak kısa dönemde Rusça öğrenebilmektedirler.

 

Kısa dönem dil kursları 1, 2, 3 ve 4 aylık olmak üzere farklı sürelerde uygulanabilmektedir. Bu kısa dönem program fiyatları aylık, sadece eğitim harcı olarak düşünüldüğünde yaklaşık 300 USD’dan başlamaktadır. Elbette konaklama, beslenme ve sosyal harcamalar da toplanınca maliyet biraz yükselmektedir. Yine de pek çok Avrupa ülkesinden daha uygun fiyatlara ukraynada dil okulu aracılığı ile dil öğrenmek mümkündür.

 

Üstelik dil öğrenmeye çalışmış herkes bilir ki, bir dil en iyi kaynağında öğrenilir ve Rusça’nın kaynağı da eski Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan ederek ayrılan ülkelerdir. Rusça’nın en güzel konuşulduğu ülkelerden biri de Ukaryna’dır.

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir