Sperm Donasyonu Hakkında

Sperm Donasyonu Hakkında

Sperm Donasyonu Hakkında

Sperm Donasyonu Nedir?

Sperm donasyonu doğumsal olarak veya sonradan ortaya çıkmış herhangi bir nedene bağlı olarak sperm üretiminin az olduğu veyahut hiç olmadığı ve bu nedenle gebe kalamayan çiftlerde bir başkasının spermıni sperm bankasından sperm alınması işlemidir. sperm donasyonu ise, daha çok azospermik biyopsilerinde de sperm elde edilemeyen bazı heteroseksüel çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla beraber, bekâr kadınlar ile lezbiyen çiftler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Sperm Donasyonu Kimlere Uygulanır

Peki sperm donasyonu kimlere uygulanır. Zamanında ameliyat edilmediği için sperm üretimi tamamen hasara ve zarara uğramış olan inmemiş testis hastaları, Kemoterapi veya radyoterapiden dolayı radyosyona maruz kalmış sperm üretimi zarar görmüş hastalar, Geçirilmiş ateşli bir hastalık kabakulağa bağlı olarak yine testisleri hasar görmüş hastalar sperm donasyonu uygulanarak tedavi edilir, Travma veya diğer nedenlerle testisi olmayan hastalar ve genetik hastalık nedeniyle sperm üretemeyen hastalar , Tekrarlayan tüp bebek girişimi başarısızlığı olup bu durumun kötü sperm kalitesinden kaynaklandığını tespit edilen hastalar, Akraba evliliğinden ötürü doğacak olan çocukları risk altında bulunan hastalar, Bekâr kadınlar veyahut lezbiyen çiftlere uygulanmaktadır.

Sperm donasyonu nasıl uygulanır?

Sperm donasyonu herhangi bir nedenle spermi bulunmayan çiftin gebelik elde edebilmek için spermi bir başka kişiden kısaca alması demektir. Sperm donasyonunda kıbrıs tüp bebek fiyatları çok olmamakla beraber sadece sperm kullanılacaksa kadının gebelik açısından psikolojik olarak hazırlanması gerekir. Eğer aşılama yoluyla gebelik elde edilecek isede kadının adetinin ikinci veya üçüncü gününden itibaren takibe alınması gerekir ve yumurta gelişimi takip edilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir