Ülkemizde Yumurta Donasyon Uygulaması Yapılıyor mu?

Ülkemizde Yumurta Donasyon Uygulaması Yapılıyor mu?

Ülkemizde Yumurta Donasyon Uygulaması Yapılıyor mu?

İnsanlar çocuk sahibi olma hayalini kurarken, her türlü şartlarda anne ve babaya benzeyen, kendi genlerini taşıyan çocukları olsun isterler. Bu uygulamanın kullanılmasında farklı bir annenin yumurtası kullanılacağı için çocuğun kendi annesine benzerliği olmayacaktır. Üstelik genlerinde ki farklılık, karakteri bambaşka olacağı için genel anlamda insanlar en son çare olarak yumurta donasyonunu düşünürler. Fakat bunun kabul edilmesi de bağış yapacak kadının bulunmasına da bağlı bir durumdur. Bağış yapacak kişilerin de yumurta bağışı için bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu şartlar uygulamanın yapılacağı merkezler tarafından belirlenmektedir.

Yumurta Donasyonu İçin Neden Kıbrıs?

Yumurta donasyonu çoğu ülkede ve dolayısı ile Türkiye’de de onaylanmayan bir uygulamadır. Bu nedenle bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişiler, uygulamanın yapılabileceği yerlerin araştırmasını yaparlar. Bunların başında ise Kıbrıs gelmektedir. Çünkü Kıbrıs, bu işlemlerin yapılabildiği en uygun ücretli yer olma özelliğini taşımaktadır. Kıbrıs’ta bu uygulamanın yapıldığı birçok yer vardır. Bunlardan başka, Kıbrıs’ta yumurta donasyonu tedavisi donmuş yumurtalar ile yapılmamaktadır. Ayrıca bu işlemler için Kıbrıs’ı tercih eden kişiler, beklemeden işlemlerini yaptırma şansına da sahiptirler. Ayrıca kıbrıs cinsiyet seçimi yapılan merkezlere de sahiptir.

PGT Nedir?

Uygulama yapan merkezler de kıbrıs cinsiyet seçimi yapımı bulundurur. Bu merkezler, cinsiyet seçimi ile ilgili işlemleri PGT yöntemi ile yaparlar. PGT yöntemi, embriyoların transferi öncesinde biyopsi yapılmasıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir